nlenfrdeplroes
zaterdag 24 oktober 2020 13:54

Gertrudiskerk in de Stationsstraat????

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Nu de kerk in de steigers staat om te worden gerenoveerd, even een stukje geschiedenis delen wat mij onlangs ter ore kwam.

kerk maarheeze klein

Oudere Maarheezenaren onder ons hebben dit verhaal waarschijnlijk al wel eens gehoord, maar die oude verhalen worden in de loop der tijd vergeten, of niet verder door gegeven. Het blijft dan hangen in de tand des tijds om het zo maar eens te omschrijven. Misschien dat het interessant is om deze roddel even uit de vergetelheid te halen, nu de Sint Gertrudiskerk weer in een nieuw jasje wordt gestoken. Onze oude Sint Gertrudiskerk is anno 2020, ruim honderd jaar oud en versleten. Als we er niks aan zou doen, zou ze vergaan tot stof.

Dit verhaal is dus uiteraard ook al ruim honderd jaar oud. Hou me dus te goede als ik het niet helemaal letterlijk kan overbrieven. Het speelde zich af rond 1908, in de tijd dat de oude kerk, na verschillende renovaties, helemaal versleten leek, volgens ons plaatselijk kerkbestuur en de pastoor, aldus de overleving. Die oude kerk stond midden op de plaats waar nu het oude kerkhof ligt. De hele geschiedenis kunt u overigens lezen in het boek” Meer dan een dak boven mensen”. Religieus erfgoed van Maarheeze en Soerendonk. Dus laten we die geschiedenis hier in dit artikel maar voor wat het was.

In Maarheeze scheen enige ophef te zijn ontstaan over de plaats waar die nieuwe kerk dan zou moeten worden gebouwd. (We noemen de kerk in Maarheeze een zij, omdat Sint Gertrudis, u weet wel die van de muizen, van het vrouwelijke geslacht was.) Er moest dus een nieuwe kerk komen. In de discussie van de Maarheezenaren, over de nieuwe plaats, werd er zelfs een nieuw stuk grond aangeboden aan het kerkbestuur van onze parochie, helemaal voor niks nog wel. Het was ook nog niet eens de minste bewoner uit Maarheeze, die dit aanbod deed. Namelijk de plaatselijk bekende en uiteraard, katholieke, brouwer, Everhard Winters. Jawel, die brouwer. Grootvader van de huidige slijter Everhard die onze Hof (van Holland) onlangs opnieuw leven heeft ingeblazen.

pastoor jansen

   Foto Pastoor H Jansen 

Natuurlijk had het kerkbestuur van Maarheeze daar wel oren naar. Stelt u het zich eens voor: gratis grond, dat scheelt toch een slok op een borrel nietwaar, om in dranktermen te blijven. Wat als dat allemaal echt was door gegaan? Dan had Maarheeze er anno 2020 heel anders uitgezien. Niet zoals nu, met de St Gertrudiskerk, toch het boegbeeld van elk dorp, die helemaal buiten onze katholieke gemeenschap en daarmee ook buiten ons dorp Maarheeze staat, zoals hier in Maarheeze het geval is.

 

Everhard Winters

Foto Everhard Winters

Zij (Gertrudis) zou dan zijn gebouwd, op de hoek Stationsstraat, Sterkselse weg, tegenover het gebouw wat nu "Onze School " heet. Oftewel de oude St Josephschool, waar velen van u hun jeugdjaren hebben doorgebracht.

hoek stationsstraat sterkselseweg

Daar zou dan een nieuw gedeelte van Maarheeze hebben kunnen ontstaan als kern. Met huizen, winkels en alles wat je in een dorpskern zou kunnen verwachten. Kunt u het zich voorstellen? Onze huidige kerk op die plaats. De statige Sint Gertrudis met zijn twee identieke torens. Waarschijnlijk een plein, begraafplaats en parkeerplaats eromheen. Dan had de A2 waarschijnlijk niet Maarheeze doormidden gesneden zoals nu het geval is. En had zelfs het viaduct achterwege kunnen blijven. Een rotonde zou dan een oplossing zijn geweest. Maar het is helaas pure fantasie, weet iedereen na honderd jaar.

Uiteindelijk ging het hele plan van het kerkbestuur met de heer Winters niet door. De Pastoor vond dat het niet kon. Hij was het er niet mee eens. En dan kon je het natuurlijk wel schudden in die tijd. Reden: het beroep van de heer Everhard Winters. De man die de grond gratis had aangeboden, was immers brouwer van alcoholische,sterke drank. Hij bracht onze inwoners op het slechte pad. Een producent van drank, die dan ook nog eens de buurman van onze Lieve Heer zou worden, dat was onbespreekbaar. Daar kon een goede herder toch niet achter staan. Dat was voor de pastoor van Maarheeze Henry (Henricus) A.M. Jansen, (1907-1927) net een brug te ver. Feitelijk een viaduct te ver achteraf. Maar dat wist de pastoor toen nog niet natuurlijk.

Drank en God oftewel de heer Winters en Pastoor Jansen konden volgens de legende daardoor niet samen door een deur. Zoals het spreekwoord het uitdrukt. In dit geval, zelfs niet door deur van de nieuw te bouwen kerk, die hoge dubbele deuren zou krijgen naar voorbeeld van de kerk in het Limburgse Einighausen (Bij Sittard). Dus de nieuwe kerk kreeg geen plaats op de hoek Stationsstraat, Sterkselseweg. Het werd uiteindelijk de bouwplaats Kerkstraat. Zoals iedereen inmiddels weet. Uiteindelijk was het de pastoor die de broek aanhad in de vorige eeuwen van de Rooms Katholieken organisatie. De kerkleiders waren in die tijden alles bepalend. Zo ook in Maarheeze.

Zo zie je maar hoe invloedrijk de mening was, van een iemand in de vorige eeuw, in een dorp, die daarmee de bouwkundige gezicht van Maarheeze bepaalde. Of de Stationsstraat, Sterkelseweg beter was geweest als bouwplaats is een mening waarover men niet meer kan discussiëren. Zeker is dat zij dan meer in het midden van het sociale middelpunt van Maarheeze had gestaan, tegenover waar hij nu staat: aan de grens. Het zou in ieder geval een paar probleempjes uit het verleden hebben opgelost. En dat is een feit. Als men toch eens in de toekomst kon kijken…….

Thea van den Bosch.

Gelezen: 18297 keer Laatst aangepast op zaterdag 24 oktober 2020 14:17

1107 reacties

Laat een reactie achter

De redactie houdt het recht alle opmerkingen zonder mededeling te verwijderen.